Robimy co lubimy najbardziej :)
Od wielu lat pieczemy w domu chleb gryczany. W tym roku, po raz pierwszy mamy własną, ekologiczną grykę i w końcu pieczemy chleb z ziarna, które wyrosło na polu za płotem.
przepis na chleb z gryki
Etap pierwszy:
Ziarno kaszy niepalonej - 500 gram zalej 700 ml zimnej wody. (ja stawiam szklaną miskę na wadze, odmierzam 500 gram kaszy i dolewam wody tak, aby waga wskazała 1190 gram) Odstaw naczynie z zalaną kaszą i odczekaj około półtorej dobry do dwóch dób. Nie musisz odstawiać w jakieś specjalne miejsce. Chodzi jedynie o to, żeby przyszłego chleba nie potrącać.
Etap drugi:
Do odstanej kaszy dodaj sól, 1 łyżkę stołową. Ręcznym blenderem zblenduj kaszę do konsystencji średnio gładkiej masy, dodaj ulubione ziarna (w moim przypadku to najczęściej jest słonecznik, pestki dyni, czarnuszka) i przelej do keksówki. Keksówkę dobrze jest wysmarować tłuszczem i wysypać na przykład lekko zmielonymi płatkami owsianymi. W ten sposób unikniesz niespodzianki, że chlebek po upieczeniu nie będzie chciał łatwo wyskoczyć z foremki.
Etap trzeci:
Keksówkę z masą chlebową wstaw do zimnego piekarnika na około 3 do 6 godzin. Po tym czasie uruchom piekarnik na około 200 stopni C, grzanie: góra/dół, czas pieczenia: od 2 godzin do 2 godzin 40 minut. Po upieczeniu od razu wymij chleb z keksówki, owiń w lnianą/bawełnianą ściereczkę i ułóż tak, aby chleb miał przewiew od dołu. (na przykład na rusztach kuchenki).
Warto wiedzieć:
kasza w ciepłe, letnie dni potrafi nawet wykiełkować - to jest ok
proces fermentacji powoduje, że kasza się pieni - to jest ok
ilość soli to oczywiscie kwestia naszych preferencji, ale ta jedna łyżka to taka dobra wyjściowa ilość
chleb najlepiej przechowywać w ściereczce, w chłodnym miejscu
najsmaczniejszy jest krojony na cienkie kromeczki
Smacznego!
Fundacja Życie w Rytmie
Silpia Duża 9, 29-100 Włoszczowa